Numerologia Chińska

Sprawdź co liczby mówią o Tobie

poznaj przyszlosc

Tradycja chińska

Chińczycy, budowniczy jednej z najstarszych cywilizacji świata, już przed wiekami dostrzegli harmonię i niezwykły związek między liczbami a życiem człowieka jako części wszechświata. Przez tysiąclecia obserwowali wydarzenia oraz bieg życia różnych ludzi i porównywali je z datami urodzenia i układem liczb charakterystycznych dla danego czasu. Owocem tego jest zapis związków między liczbami a ludźmi i ich życiem. Owocem tego jest numerologia.

Nic więc dziwnego, że liczby mają dla Chińczyków szczególne znaczenie, jako że mogą wpływać na ludzkie życie i przeznaczenie. Jeśli przyjrzymy się numerologii chińskiej . przekonamy się dlaczego...

Historia numerologii chińskiej i legenda Lo Shu


kwadrat Lo shu

Początki chińskiej numerologii i Feng Shui sięgają czasów starożytnych Chin. Odkrycie kwadratu magicznego, będącego podstawą tych filozofii, przypisuje się legendarnemu cesarzowi Chin - Hsia Yu. Legendy głoszą, że pewnego dnia siedział on nad brzegiem Rzeki Lo w centralnych Chinach i rozmyślał o tym, jak rozwiązać problem częstych powodzi, które dotykały ludzi w tamtym rejonie. Nagle oczom jego ukazał się żółw, niezwykły ze względu na zdumiewający obraz powierzchni jego skorupy. Była ona podzielona na 9 pól, a w każdym z nich znajdował się układ punktowych znaków będących reprezentacjami cyfr od 1 do 9. Układ tych cyfr ma niezwykłe właściwości (o czym poniżej), przez co przypisano mu magiczne znaczenie.

Dzięki odpowiedniej interpretacji znaków, jakie ukazały się oczom cesarza, możliwe było rozwiązanie problemu powodzi. Znaki na skorupie żółwia wpisane zostały w kwadrat podzielony na 9 pól i nazwano go Kwadratem Lo Shu. Lo to nazwa rzeki, a Shu w języku chińskim oznacza księgę, Lo Shu zatem można przetłumaczyć jako .Księga (znad) rzeki Lo.. Odtąd wiele idei zawartych w wiedzy Feng Shui zostało zainspirowanych mistyczną wiedzą, jaką można odczytać w owym diagramie. Cała numerologia chińska oparta jest na tym magicznym kwadracie.

Kwadrat Lo Shu


 magiczny kwadrat Lo shu

Kluczem do odczytania naszych predyspozycji, charakteru i poznania naszego przeznaczenia jest kwadrat magiczny Lo Shu. Magia i szczególny charakter układu cyfr w kwadracie Lo Shu wywodzi się między innymi z tego, że:

  • suma cyfr kwadratów w poziomie, pionie i po przekątnej wynosi 15 - jest to niezwykła liczba, gdyż równa jest liczbie dni w miesiącu księżycowym,
  • suma cyfr w jednej linii po odjęciu centralnego kwadratu daje zawsze okrągłe 10
  • liczbą centralną jest 5 (wu), symbolizująca człowieka, 5 jest również symbolem pięciu elementarnych sił Feng Shui (metal, ziemia, woda, ogień i drewno)
  • wszystkie parzyste liczby umieszczone są w rogach kwadratu, oznaczają one pierwiastek żeński yin
  • wszystkie nieparzyste liczby znajdują się w czterech stronach świata (Wschód, Zachód, Północ, południe), oznaczają one pierwiastek męski yang
  • liczby ułożone są w taki sposób, że po każdej yin następuje yang oraz jest ich tyle samo (równowaga sił yin i yang)
  • idąc w kierunku odwrotnym do kierunku wskazówek zegara i zaczynając od centrum kwadratu oznaczającego Ziemię w Mapie Rzeki ukazuje się taka sama kombinacja jak w Cyklu Destrukcji: Ziemia niszczy Wodę, Woda niszczy Ogień, Ogień niszczy Metal, Metal niszczy Drewno, Drewno niszczy Ziemię itd.

Te i wiele innych niesamowitych właściwości ukrytych w magicznym kwadracie Lo Shu sprawiają, że od wieków w tradycji chińskiej stanowił on źródło wiedzy dla mistycznych mędrców chińskich i ustanowił podstawę dla rozwoju numerologii, astrologii, Feng Shui, i Ching, geomancji.

Kwadrat numerologiczny, czyli numerologia w ujęciu zachodnim


magiczny kwadrat Lo shu

Tradycyjna chińska numerologia wykorzystuje kalendarz księżycowy, oparty na fazach Księżyca. Rok księżycowy ma 354 dni, zatem różnica w stosunku do roku słonecznego wynosi około 11,25 dni. Już wiele lat temu Chińczycy, przenoszący się do zachodniego świata, zaczęli odczuwać konieczność przystosowania numerologii do kalendarza słonecznego. Daty urodzenia w kalendarzu lunarnym zostały przeliczone na daty w kalendarzu słonecznym. Ponadto, w podejściu zachodnim ułożenie cyfr w kwadracie numerologicznym jest inne. Dzięki temu możemy korzystać z bogatej i starej tradycji numerologii chińskiej.


Copyright © 2011 Numerologia Chińska. Wszystkie prawa zastrzeżone. Designed by KOS Web Design.

Zasady użytkowania