Prezenty dla dzieci: potrzebne i pomocne

W ferworze świątecznych przygotowań zawsze przychodzi moment wyboru upominków dla dzieci. Warto przystanąć i zastanowić się, co może okazać się prezentem przydatnym, potrzebnym a jednocześnie przynoszącym radość. Inwestycja w książkę to często jeden z najlepszych pomysłów. Atutów można wymienić wiele, ale przede wszystkim:

– wybierając ulubioną tematykę odbiorców, łatwo dopasować coś do konkretnej osoby,

– nie jest to inwestycja wymagająca dużego nakładu finansowego,

– jest nieśmiertelna i z godnością posłuży wielu pokoleniom. Słowa pisane, potrafią działać cuda. 

A kiedy o cudach mowa, czasem książka okaże się bardzo pomocnym narzędziem w zrozumieniu trudniejszych tematów, w przystępny sposób dla wieku odbiorcy. Dzieje się to w pozycji „Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej, którą pięknymi ilustracjami obdarzyła Emilia Dziubak.

Strata, dorastanie, może być dobrze

Wyżej wymieniona książka, autorstwa pani Kosmowskiej, dotyka tematyki relacji pomiędzy chłopcem – Erykiem a jego babcią – Malutką, odchodzenia oraz dorastania. Słowa, jakimi autorka zaopatrza książkę, trafiają do młodych czytelników w sposób delikatny. Książka porusza zakamarki wyobraźni, wzrusza, ale pokazuje również, że mimo wszystko, „może być dobrze”. Pomaga młodemu odbiorcy w zrozumieniu i to nie tylko wtedy, kiedy akurat dziecko zmaga się z traumą odchodzenia. Dowodzi to, że najlepsze prezenty na święta dla dzieci od rodziców to właśnie książki. Uczą i wprowadzają w tematy zarówno lekkie jak i te smutniejsze.

Wszystkie tajne sprawy

Podobnych kwestii dotyka książka „Ściśle tajne” Pawła Beręsewicza, ilustrowana przez Macieja Szymanowicza. Dzieli się ona na dwa rozdziały, przedstawia historie z punktu widzenia chłopca, a jej język jest prostszy niż w poprzedniej pozycji. Pierwsza część porusza temat odchodzenia, tym razem pradziadka. Natomiast druga – przychodzenia na świat. Godna zauważenia, wyposażona w piękne rysunki, książka “Dziadkowie, piranie i inne historie” Rocio Bonilla, przedstawia piękną przyjaźń pomiędzy wnukiem a dziadkiem. Można by rzecz, że literatura to fikcja, która oswaja z rzeczywistością, warto więc po nią sięgnąć, szukając prezentu na święta dla dzieci.